Gastroenterologická péče v Královehradeckém kraji posiluje (TZ: říjen 2024)


Gastroenterologická péče v Královehradeckém kraji posiluje

 

Hradec Králové, 9. 10. 2024 – Jak zlepšit péči o pacienty s chorobami trávicí soustavy řešili minulý týden odborníci na setkání v Hradci Králové. Zabývali se také rozvojem endoskopické péče v regionu, včetně diagnostiky časných forem rakoviny slinivky břišní. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové už funguje centrum vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie, do budoucna ale bude nutné zvýšit jeho kapacitu. Shodli se na tom gastroenterologové, zástupci samosprávy, zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení.

 

„Hlavním cílem našeho setkání bylo zlepšit koordinaci gastroenterologické a endoskopické péče v Královéhradeckém kraji. Diskutovali jsme o organizačním a finančním zajištění pracovišť a zvyšování kvality a dostupnosti zdravotnické péče,“ říká doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti (ČGS) a přednosta II. interní gastroenterologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové. Jedním z hlavních bodů jednání byla podle něj kapacita sítě center pro digestivní endoskopie, zaměřených mimo jiné na včasnou diagnostiku rakoviny slinivky břišní. V současnosti v kraji existuje jediné centrum ve FN Hradec Králové, kam dojíždějí pacienti s vysokým rizikem tohoto onemocnění. „Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví usilujeme o vznik dalšího specializovaného endoskopického centra v regionu,“ uvádí doc. Tachecí. V současnosti je v Česku 19 takových center a cílem je rozšířit jejich počet na více než 30. Ke zřízení je nutné zajistit podle doc. Tachecího dostatečné personální a materiální vybavení, spolupráci s dalšími obory, jako je chirurgie a radiologie, a udržovat vysokou odbornou úroveň pracoviště ve specializovaných endoskopických výkonech.

Diskuse se také zaměřila na problematiku léčby idiopatických střevních zánětů (Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida). V Královehradeckém kraji trpí těmito chorobami přibližně 3 500 lidí, v současnosti dle odhadů biologickou léčbu potřebuje až 30 % pacientů, což je asi 1 000 osob. Moderní terapii užívají asi dvě třetiny z nich. „Řešili jsme také kapacitu center biologické léčby v Hradci Králové a Náchodě, která je do jisté míry omezená,“ dodává předseda ČGS.

Jednání se zúčastnili kromě členů výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP a regionálních gastroenterologů zástupci vedení FN Hradec Králové, krajského zdravotnictví, VZP ČR a samosprávy.

 

 

Kontakt pro novináře:
Mgr. Ivana Chatrná, chatrna@mavepr.cz, +420 731 713 481

 


← Zpět na tiskové zprávy